5 év távlatából érdemes talán most kicsit visszaidézni pár dolgot annak tükrében hogy cirka fél évig a Momentum tagja voltam 2017 nyara/ősze és 2018 februárja között. Ez az első pár hónapban ígéretesnek látszó politikai alakzat azóta sem volt képes beteljesíteni azt a potenciált, amit az első időkben sokan bele láttak, pedig tehetséges fiatalból nem volt hiány sem az alapítók, sem a tagok között. Volt egy akkor még nem teljesen érzelemmentes írásom 2018 közepén (majd linkelem kommentben, hogy ne tolja szét a posztot).
Egyébként lehetett volna belőlük egy új centrum-párt. Vagy még inkább kettő. Egy konzervatív-liberális, meg egy szociáldemokrata. A csírái ott voltak mind a kettőnek, és talán éppen az okozta a problémát, hogy a "se nem bal, se nem jobb" szlogen, amit 2017 nyarán meghirdettek mindkét irányból vonzott be embereket, akik szembetalálkozva az addig eléggé megmerevedett belső struktúrákkal nem tudtak szintetizálni ebből valami közös narratívát.
Én - talán mondanom sem kell - inkább a konzervatív-liberális gondolattal kerültem oda a "se nem bal-se nem jobb" NER-tagadó lendületnek felülve, mígnem egy küldöttgyűlésen szembesített vele több küldött is, hogy szerintük ez csak süket duma. Aztán tényleg kijött egy olyan pártprogram az akkori választásokra, amiben nem sok nyoma volt a "se nem bal" irányvonalnak.
Meggyőződésem, hogy valódi vidéki fókusz és súlypont nélkül nincs esélye politikai mozgalomnak ma Magyarországon. Nem véletlen írogatok én is ennyit kecskékről és csirkékről. Azt vettem észre, hogy rettenetesen triggereli az urbánus közönséget, de nagyon jók a visszajelzések a nem urbánus közegből.
Csak abba, ha belegondol valaki, hogy vidéken cirka 3,5-4x annyi ember él, mint a fővárosban és a preferenciák a fővárosban is közel fele-fele vannak a két versengő világnézet közt, az M0-n túl meg inkább 55-45% a megoszlás a kisvárosi szintig, 60-40 az alatt... szóval nem a woke és a belvárosi értelmiségi témákkal lehet megszólítani az embereket - hacsak nem úgy, ahogy a Fidesz teszi: elrettentő, túlzó, az egeret elefánttá nagyító módon. Az értelmiség sajnos csak tanítani akar, nem középiskolás fokon, mint József Attila... amíg nem jön szembe a gyors, pedig alámerülni kell, mert akkor érted meg, hogy ez itt nem mocsár, csak egy vizes élőhely, a maga saját szabályaival és szépségeivel. Pragmatizmus... az hiányzik a NER-t elutasító oldal sok szereplőjéből és az alázat, hogy megértsd a rendszert, mielőtt meg akarod változtatni, mert Weöres Sanyi bácsi szavait ide idézve: "minden elvont közösség ködkép; és aki a ködben rohangál, előbb-utóbb elevent tipor".
A vidéki alapprobléma a fővárosban szocializálódott fiatalok számára egyébként ugyanaz, mint amivel Arany János kezdi a Toldit. Jön a hangos fővárosi had és leparasztozza a környék földesurának utódát, akié kb a fél megye, amin épp utaznak keresztül. Nem tulajdonítunk abban a költeményben kellő fontosságot ennek a részletnek, pedig nagyon fontos részlet...
A Fidesz nem tud megszorítani. Igazából sose kellett neki, ezért a vakfoltjában van teljesen az, hogy ezt hogyan is kell csinálni. Egyszerűen nem értenek hozzá.
És ez most nagyon komoly következményekkel fog sajnos járni.
A megszorítás ugyanis értelemszerűen akkor tud működni, ha olyan rétegeket érint, akik nem tudnak előle kitérni. Pénzt kell bevasalni, sok pénzt. Ezt nagyjából a bérből és fizetésből élőktől lehet nagy hatásfokkal behajtani, senki mástól. Magyarul: az emberektől.
Kivetnek adót a banki tranzakciókra? Hát, majd készpénzezünk, bankszámlát is megszüntetjük itthon, minek az. Sok sikert a behajtáshoz.
Kivetnek adót a repülőtéri felszállásokra? Majd repülünk Bécsből. Sok sikert a behajtáshoz.
Megduplázzák a cégautóadót? Nagyszerű, úgyis el akartam adni a céges autót, ezt se fogom kifizetni.
Megadóztatják a LIDL-t, aminek árat kell emelnie? Nagyszerű, szerencsére a párkányi LIDL-t ez nem érinti, emiatt ott olcsóbb lesz minden, majd átjárunk oda.
Drágulhat az internet a különadó miatt? Már az US-ben kitapasztaltam, hogy egész jó roaming prepaid e-sim-eket lehet venni a telefonba, hát majd veszek egyet itthonra is. Ezt is elkerültük, pipa.
Egy kis odafigyeléssel az emberek simán el tudnak ugrani az extraadók elől. És akkor nem lesz meg az elvárt bevétel.
A szocik, azok tudták, hogy amikor ekkora a baj, akkor nem lehet lacafacázni: a béreket terhelő adók elől nem lehet elugrani, az egy biztos bevételi forrása a költségvetésnek. Mondjuk emiatt is utálja őket mindenki. Pedig megszorítani tudtak.
Megszorulva lenni is jobb ugyanis, mint csődbe zuhanni.
Eltelt lassan két hónap azóta, hogy Magyarország újraválasztotta Orbán Viktort miniszterelnökké, amely eseményt valamiért parlamenti választásoknak álcázunk, pedig valójában a kutyát nem érdekelte most sem, hogy a parlamentben kik, mik, hogyan, miért, meg egyáltalán minek kerülnek be a következő négy évre.
Mondjuk így aztán tényleg tét nélkül és könnyen lehet szidni a politikusokat: van is miért, jogos is, hülyék is, lopnak is, talán még gyilkolnak is, de hát rájuk kell szavazni, mert csak akkor lesz a galaxis legnagyobb fenegyerekéből Magyarország előremegy-nem-hátra miniszterelnöke, ha ezekkel a tolvaj, hülye gazemberekkel veheti körbe magát. Biztos jól tudnak ultizni a főnivel, a sok hamiskártyás, szemük se áll jól alakok. Ilyen ez a Magyarország, így szeretjük, vagy épp ennek ellenére.
Persze nem fogom védeni az ellenzéket sem, mert nincs mit. A magam civil módján igyekeztem a kampányhoz hozzátenni annyit, amennyit tudtam, de ez nem az ellenzéki pártoknak szólt. Elsősorban Márki-Zay Péter miatt igyekeztem meggyőzni a környezetemet arról, hogy a 12 még gombócból is sok, nemhogy teljhatalomban eltöltött évből. Ez most ennyire volt elég.
Pétert viszont ez a hatpárti össze-súrlódás beengedte a csatatérre, ahol szabályosan lemészárolta őt a propaganda. Mármint egy kicsit. Én egy őszinte embert láttam, aki egy 60 fokban megdöntött pályán focizott egy bedeszkázott kapu ellen, miközben a saját elvileg csapattársai is gyakran az ellenfélnek passzolták a labdákat. Nem feltétlen direkt, csak épp ennyit tudnak. És még le se fújták a meccset hivatalosan, már a hátában volt a kés. Azután tényleg csodálkozik itt mindenki, ha a normális, igaz emberek a politikai közélet, pártok közelébe se hajlandóak menni, csak a selejtet fújja össze oda a szél mindenhonnan.
A pálya - térjünk vissza erre a képre - elsősorban azért van 60 fokban megdöntve, mert ezek a csodálatos ellenzéki pártok az elmúlt négy évet is azzal töltötték, hogy nem csináltak semmi érdemi munkát, amivel elmagyarázták volna bárkinek az országban, hogy mi a probléma Orbán folyamatos teljhatalmával. Hova vezet ez, hol fogjuk ezt (nagyon) megszívni.
A fidesz se jobb semmilyen szempontból, mint amit az ellenzék fel tud mutatni, csak az emberek már megszokták a narancshéjjal kevert fűrészpor ízét, azt hiszik ez ehető, ettől jól lehet lakni, ebből gyarapodni lehet, nem csak túlélni a mindennapokat. Az előválasztás viszont izgalmas volt. Feltűnt Márki-Zay Péter és sokan úgy gondolták, hogy hoppá, ez itt most nem fűrészpor, ez valami más minőség talán. Lehet, hogy még emészthető dolog is előkerül ebből az egészből. Tartott mindez nagyjából az előválasztás végéig, ahol először is nagyon sokan fellélegeztek, hogy egy az ellenzéki pártokon kívülről érkező ember legyőzhette a pártokat, másrészt viszont - és ez a nagyobb baj - szinte azonnal beindult a Márki-Zay jelenség feltöltése fűrészporral. Nehogy maradjon valami a kampány végére abból, ami miatt megnyerte az előválasztást. Persze hibák voltak, rossz mondatok voltak, de meggyőződésem, hogy ez az egész nem ezen múlt.
Magyarország diktátort akar választani 4 évente, mert azt tanultuk meg, hogy ez az ország állandóan stresszben és vészhelyzetben van. Márpedig vészhelyzetben diktátor kell, aki diktál. Nem viták, meg beszélgetések, meg kibeszélések, meg a helyzet feltárása. Harc, ütések, túlélés. Ebben élünk legalább két évtizede. Orbán Viktort meg sokan gondolják jó diktátornak, pedig csak szerencséje volt. Eddig mindig megúszta a valódi vészhelyzeteket. 1998-ban és 2010-ben is egy gazdasági fellendülés idején vette át a stafétát. 2022 azonban más. És ezt lassan mindannyian a bőrünkön fogjuk tapasztalni, és nagyon hamar elválik a "bél" a májtól, hogy szebben fogalmazzam meg a régi mondást, mint ahogy azt általában szokták idézni.
Én valahol tényleg azt hiányolom, hogy valaki mondja már ki, hogy ide nem kellenek nekünk diktátorok. Rakjunk rendet magunk körül nélkülük. És legközelebb, ha parlamenti választások vannak, parlamenti képviselőket válasszunk, ne miniszterelnök-jelöltet. Van négy év elmagyarázni mindenkinek őszintén, az ő szintjén, hogy mi a különbség a kettő között.
Az elmúlt hónapok választási kampányában csak az ellenzékről volt szó. Semmit se tudtunk meg arról, hogy győzelme esetén a Fidesz mit is akar pontosan csinálni az országgal, erről egy szó nem hangzott el hónapokon át.
Csak és kizárólag az ellenzék, ellenzéki politikusok elleni lejárató kampány, riogatás, rágalomhadjárat ment a nyilvánosság fősodrában. Szomorú látlelet az országról, hogy csak a zsigeri félelemre, a legalapvetőbb ösztönök szintjére redukált érzelmi kampánnyal itt bizony negyedszerre is teljhatalomhoz lehetett jutni, és senkit nem érdekelt, senki nem kérdezte meg, hogy végülis mi is a Fidesz jövőképe, mi fog történni a következő években, ha nyernek?
Most, hogy ennek köszönhetően újra Fidesz kétharmad van, vagyis az ország választóinak többsége ismét kitöltötte és aláírta a biankó csekket Orbánnak, már jöhet a feketeleves. Matolcsy már belengette, hogy bizony itt növelni kell a fogyasztási adókat, Csányi előadta, hogy meg kell egyezni az EU-val, hogy jöjjenek EU pénzek, máskülönben nagyon rossz világ lesz (más kérdés, hogy az EU és Orbán esélyes, hogy nem fognak tudni kiegyezni). 1700 milliárd forintos költségvetési kiigazításról lehet olvasni, és bizony a rezsicsökkentést is többen temetik már a kormánypárt közeli megmondó emberek közül.
A KSH vért izzad, hogy 10% alatti inflációt és a képviselők fizetését ismét automatikusan megnövelő növekvő átlagbéreket mutasson ki, miközben egy hónap alatt 700 forintról 1000 forintra nőtt például egy doboz vaj ára.
Mindenki vigyázzon magára és a környezetére. Cudar idők jönnek.
A Fidesz taktikája az ellenzék összefogása ellen rém egyszerű és semmi új nincs benne, láttuk már működni többször, több helyen.
A kulcsszó az elbizonytalanítás, az "ezek sem jobbak" érzés erősítése, az ellenzéki szavazók egy részének meggyőzése arról, hogy nincs értelme elmenni szavazni. Ezzel a taktikával nyert 2016-ban Trump (Cambridge Analytics adatok és a negatív kampány a demokrata szavazók célcsoportjaira célozva), ez segítette sikerre a Brexitet az Egyesült Királyságban. Erről szólnak a modern kampányok: adatbázist építve a szavazás napján elvinni mindenkit, akiről tudjuk, hogy biztosan ránk szavaz és folyamatos negatív, célzott, burkolt kampánnyal, függetlennek tűnő, de megvásárolt szereplők segítségével tolni az üzenetet az ellenfél szavazóinak, hogy valójában nincs esély változásra, nincs esély leváltani a korrupciót, felesleges kimozdulni is a szavazás napján otthonról, meg különben is a korrupció jó dolog, mert abból lesz felújított palota, meg stadion, meg kutyafüle.
A kétszereplősre megalkotott, de sok szereplőnek utat engedő választási rendszerben ráadásul a kisebb, nyerésre esélytelen szereplők természetes stratégiája ugyanez, ami tovább erősíti a szervezett negatív ellenkampány hatását. És ehhez a Fidesznek a kisujját sem kell megmozdítania, bele van kódolva a rendszerbe ez a működés. Az emberek meg úgy vannak vele, hogy ha többen is ugyanazt mondják, akkor biztosan van benne igazság, hiszen nem zörög a haraszt, ugye...
Mikor gyanakodj?
Ha azt olvasod, hogy az ellenzék nem kampányol: nézz rá néhány ellenzéki politikus facebook oldalára, vannak-e kint rajta új posztok. Hadházy Ákos, Márki-Zay Péter, Donáth Anna, Szél Bernadett, Dobrev Klára... nem sorolok fel többet, de nézd meg vannak-e kint rajta posztok, látsz-e rajta témákat, amikről írtak, amiket a szokásos, általad követett média nem hozott le. Ha azt látod, hogy folyik a kampány és mégis azt olvasod, hogy az ellenzék nem kampányol, eldöntheted, hogy kinek hiszel: a szemednek, vagy a téged az ellenzék ellen hangolni akaró valakinek.
Ha azt olvasod, hogy az ellenzék nem egységes. Hát persze, hogy nem egységes, ki a franc várja el 6 párt meg a civilek választási szövetségétől azt, hogy egységes legyen? Ez nem a Fidesz kéremszépen ahol egy a zászló, egy a hang, aki meg nem tud igazodni a sorba az nem tagja többé a családnak és a BM lecsap rá, mint Völner Pálra a mentelmi jogi bizottság. Pont ez az egész lényege, hogy ráférne már erre az országra pár év, amikor a jobboldaliak meg baloldaliak konszenzust keresnek egy koalíció keretein belül az ország megoldandó problémáira.
Ha azt olvasod, hogy ezek még mindig ugyanazok. Az előválasztás abszolút nem hozta a papírformát. Sok helyen és a miniszterelnök-jelölti poszton is civilek futottak be győztesként. Sok helyen nyert az anti-korrupciót hirdető új arc a régi rend által indított, "ügyes" régi ellen. Nyilván a megtisztulás nem 100%-os, de erre hivatkozva felvetni, hogy nincs változás, és bármilyen szinten visszalépés lenne ennek a koalíciónak a győzelme egy korábbi, senki által vissza nem kívánt struktúrára - ilyet csak bolondok hihetnek el és vehetnek komolyan. Vagy olyanok, akik sokat hallják, sok helyről a göbbelsi elveket megidéző propaganda részeként...
Ez a taktika akkor tud működni, ha kontroll nélkül engedjük terjedni, vagy ha netán mi magunk terjesztjük. Az ellenszer egyszerű: ne engedjük terjedni. Vitatkozzunk, mondjunk ellent, nevessük ki a negatív hullámokat terjesztőket. Osszuk meg az általunk követett ellenzéki politikusok posztjait - ez nem kerül semmibe, de rengeteg pénzt spórol az ellenzéknek, ha "organikusan" tudnak terjedni a tartalmak. Aki attól fél, hogy kirúgják, ha megosztja például ezt a posztot, az másolja ki az írást és küldje el e-mailben az ismerőseinek, és buzdítsa őket arra, hogy tegyék ők is ugyanezt.
4 évente van esély arra, hogy érdemben változtatni tudjunk azon, hogy hová is tart ez az ország. 4 évente egyszer lehetsz bátor, és lehetsz te is részese a kampánynak.
Együtt sírunk, vagy együtt nevetünk a végén úgyis.
Még Meggyes Tamás polgármestersége idején, az akkori helyi építési szabályzat előkészítéséhez készült emlékeim szerint egy mérnöki anyag, amiben le volt írva, hogy a hegyvidéki utcaszerkezet módosításával ki lehetne alakítani egy olyan városszerkezetet, ami többek közt enyhíteni tudná a nagy esőzések villámárvizeinek problémáját is a városban.
Az esővíz jelenleg akadály nélkül lefut a dombokról az egyenesen lefelé tartó utcákon. Ha ehelyett az utcák szerpentinszerűen, kontúrvonalakon futnának, a vízelvezetés is ezeken az útvonalakon történne és lennének a domboldalon feljebb ideiglenes esővíztározó kapacitások, meg lehetne menteni a belvárosi épületeket a folyamatos felázástól, ami ilyenkor most óhatatlanul bekövetkezik. A felvetés figyelmen kívül lett hagyva, mivel a helyi politikai elitnek akkor épp nem volt érdeke foglalkozni a hegyvidékünk problémáival, sőt inkább kifejezetten abban volt érdekelt, hogy ezek a problémák fennmaradjanak.
Tavaly nyáron, a nagy vihar idején, ami a fél belvárosi temetőt lepusztította, fákat döntött ki, én éppen gyalog mentem fel az egyik ilyen egyenesen lefelé tartó utcán, a Siszler úton éjfél körül a viharban. Megdöbbentő élmény, mindenkinek ajánlom, hogy egyszer próbálja ki. Bokáig gázoltam a járdán a lefelé ömlő vízben. Elképesztő volt látni milyen vízhozammal jött az akkoriban felújított utca felszínén a víz. A felújítás része volt ugyan a csatornázás is, de jól láthatóan annak a kapacitása nem volt úgy megtervezve, hogy egy ilyen nyári zápor vízmennyiségét kibírja - konkrétan a csatornából is jött kifelé az utcára a víz.
Sokan mondják most azt, hogy ez ellen nem lehet tenni semmit, ilyen a város földrajzi helyzete. Amikor megmondóemberek és politikához közeli arcok fogalmaznak meg ilyen véleményt, arra nem szabad legyinteni. Mert egyébként lehetne tenni dolgokat. Lehetnének ciszternáink, víztározóink a város magasabb pontjain. Lehetne vezetni ilyenkor a lezúduló csapadékot ezek felé. Kisebb tavak lehetnének a város különböző pontjain, tömbházak között, amiknek lehetne kapacitása felvenni a csapadékot. Át lehet alakítani a város utcaszerkezetét a hegyvidéken, a jelenlegi meredek utcaszakaszokat kiváltani keresztutcákkal. Elő lehetne írni a hegyvidéken új építéseknél a kötelező telken belüli esővíztárolást a helyi építési szabályok közt, hogy a tetőkre zúduló víz ne közvetlenül az utcára legyen kivezetve.
Sok mindent lehetne csinálni önkormányzatként. És ezeknél a projekteknél is lenne felárazható földmunka, követ is lehetne hozni a megfelelő bányából hozzá. Mi hiányzik vajon, hogy úgy tűnik még csak nem is gondolkodik senki azon, hogy ezt az egészet megoldja?
Fantázia? Mérnöki szemlélet? Akarat?
Két évtizeddel ezelőtt, 1999 novemberében került hatalomra Esztergomban a Fidesz. Ezt a húsz évet a be nem váltott ígéretek, a gyarapodásnak hazudott rombolás és eladósítás, a megújulásnak nevezett semmilyenség és az állandó civakodás jellemezte.
Vonjunk egy nyilvános mérleget ebből a húsz évből az önkormányzat teljesítménye szempontjából!
Húsz éve volt, ma nincs:
- mozink
- könyvtárépületünk
- Szent István Gimnáziumunk
- Hell József Szakközépiskolánk
- Balassa Bálint Általános iskolánk a Bazilikával szemben
- kerekesszékkel, babakocsival megközelíthető Hévíz éttermünk, Babits könyvesboltunk
- Molothow liget, ahová befértek a fiatalok és nem az utcán álldogáltak péntek este a belvárosban
- helyi termelőkkel, helyi árukkal teli önkormányzati piacunk
- használható városon belüli tömegközlekedésünk
- körbesétálható Palatinus tópartunk
- a városhoz méltó méretű és működésű kultúrházunk
- szánkópályánk télen a belvároshoz közel, a szigeti Sandokan játszótéren, jégpályánk télen a Vasas pályán
- szotyizós, NB3-as meccseink a Vasas pályán
- faház vendéglő a komp mellett, hideg sörrel, a gyerekeknek fagyival
- esztergomi általános tanítóképzésünk
- Magvető szobrunk
- a Hell által karbantartott nyaraló diákoknak a Balatonnál
- sok-sok zöldterületünk és fánk a városban, amik mind áldozatául estek pótlás nélkül a hatalmi akaratnak
- gyerekosztály a város által fenntartott kórházban (ma se osztály, se nem a város a fenntartó)
- ...
Húsz éve még emberek lakták, dolgoztak benne, ma romhalmaz, kihasználatlan terület:
- Bajcsy-Zsilinszky utca 22-24 épületei
- Sándor palota
- a kanonoksor
- a Hell középiskola konyhája és kollégiumi épületrésze
- a volt honvédségi épületek Kertvárosban
- az elbontott Zöld ház helye
- az elbontott Fürdő szálló modern szárny helye
- ...
Húsz éve is kihasználatlan, rom volt, ma is az:
- Fürdő szálló
- Granvisus épületei
- sok-sok hektárnyi mezőgazdasági terület a város körül
- ...
Jelenleg már tervbe vették az eltüntetését:
- a Strand büfének
- a Bástya áruház bevásárló funkcióinak (hova járnak majd a belvárosiak vásárolni?)
- a Bástya parkoló egy komoly részének
- ...
A 20 év hozadéka de nem működik, vagy veszteséget termel a városnak:
- az élményfürdő
- a vargyasi kastély
- ...
Nyereséget termel és az önkormányzat hozta létre az elmúlt 20 évben:
- a fizető parkolás
- ...
Esztergom kihasználatlan, pusztuló ingatlanvagyona a százmilliárdos nagyságrendet közelíti. Ezt mind rendbe kell tennünk.
Együtt, mindenki akinek Esztergom az első.
Kihagytam esetleg valamit? Írják meg kommentben odalent!
Nagyjából három egész hónap van hátra az önkormányzati választásokig. Még nem indult be a kampány, de esztergomiak egyre bővülő csoportjával már komolyan készülünk a következő hetekre.
Eleget tettem az elmúlt napokban több kedves meghívásnak - olyan csoportokkal sikerült megismerkednünk és beszélgetnünk, akiket a hivatali rend hónapok, évek óta hiteget , de valódi cselekvés nem történt az ügyeikben. Járhatunk a város északi részén, vagy épp a Szalézi lakótelepen - a panaszok nagyon hasonlóak : látszatintézkedések, az ügyek tologatása, felelősség és a cselekvés hárítása olvasható ki a hivatal magatartásából.
Beszélgettem több kisebb-nagyobb vállalkozás vezetőjével, akik évek óta hiába kérik a várost, hogy legyenek olyan fejlesztési területek Esztergomban, ipari területek közelében, amik alkalmasak növekvő cégek megtelepedésére, kisebb gyártócsarnokok, raktárak építésére. Ennek hiányában ezek a cégek ott próbálnak fejleszteni, ahol erre megfelelő ingatlant tudnak vásárolni. Sokan Esztergomot elhagyva a környező településeket választották, mások lakóépületek közvetlen közelében, vagy épp családi házas övezetben rendezkednek be ipari tevékenységre. Ez nem jó valójában egyik félnek sem és Esztergomnak is hátrányos: gondoljunk csak az elmaradó adóbevételekre.
Érkezett egy különösen megtisztelő meghívó - az amerikai nagykövetség Függetlenség Napját ünneplő fogadására vagyok hivatalos jövő héten. Márciusban Esztergomba látogatott a nagykövetség gazdasági ügyekért felelős titkára, akivel a Víziváros nemrég megnyílt új éttermében fogyasztottunk el egy közös ebédet. A jó hangulatú találkozón közel két órán át beszélgettünk az európai, a magyarországi és nem utolsó sorban az esztergomi politikai és gazdasági helyzetről.
Reményeim szerint a jövő heti találkozón sikerül folytatni a megkezdett beszélgetést, és Esztergom szempontjából fontos kapcsolatokat fogunk építeni. Szeretnénk folytatni az esztergomiakkal is a beszélgetéseket, mert mindenki véleményére kíváncsiak vagyunk. Hiszem, hogy együtt meg tudjuk majd törni az évszázados "Esztergomot sújtó átkot".
Így hangzik a kérdés az IGOM falán: "2019.októberét írjuk, Te vagy Esztergom újonnan megválasztott polgármestere. Első munkanapodon mihez fognál neki először? Mi az amit legsürgősebben meg szeretnél oldani? Mivel mindenkinek csak 24 óra egy nap, így maximum 3 feladatot írj le!"
Többen kérték, hogy írjam le én is, mit válaszolnék dióhéjban az IGOM kérdésére, ha megjelenhetnének a gondolataim Bejó Gábor oldalán:
1. Legyen rend a pénzügyekben! Első nap elő kell állni egy felkészült, közgazdászokból, jogászokból, pénzügyi szakemberekből álló munkacsoporttal. Szükséges a város pénzügyi helyzetének teljeskörű átvilágítása, a szerződéses állomány felülvizsgálata, a kötelezettségek felmérése, teljes transzparencia mellett.
2. Legyen végre rend az ut **cákon!**Az összes közterületfelügyelő, mezőőr legyen kint terepen, és legyenek elegen: érjék tetten és büntessék a közveszélyes parkolást, az illegális szemetelést, a város értékeit rongálókat, szállíttassák el a roncsautókat. A jelenleg csak a parkolóőrök által használt felügyeleti rendszert ki kell terjeszteni rájuk is - érthetetlen, hogy ez a más városokban jól működő szoftver miért nem került bevezetésre a városházán is. Ezen keresztül folyamatosan figyelhető a mozgásuk, járőrözésük; intézkedéseik egyből bekerülnek egy zárt informatikai rendszerbe.
3. Legyen folyamatos visszajelzési lehetőség - fel kell állítani egy rendszert a polgári bejelentések kezelésére és ösztönzésére. Óriásplakátjainkon - amennyiben még a város kezében lesznek és nem kótyavetyélik el azokat mindössze 10 havi bérlet áráért! - lehetne hirdetni, hogy mindenki bátran emelje fel a telefont, vagy küldjön egy üzenetet, ha bármi problémát, kijavítandót, felásandót, levágandót, lefestendőt lát a környezetében bárhol a városban, Kertvárosban, Pilisszentléleken, vagy épp a Vaskapu mögötti erdőben.
Amíg az alapok nincsenek lefektetve, nem lehet elkezdeni falakat húzni és tetőt ácsolni. Ha tisztán látjuk a pénzügyeinket és rendet tettünk az utcáinkon, akkor jöhetnek - lehetőségeinkhez mérten - a nagyobb léptékű tennivalók: ingatlanfelújítások, utcarekonstrukciók, a parkolási rendszer reformja, a tömegközlekedés átalakítása (különösen az új IMCS kapcsán felmerülő igények szerint).
Ami a turizmustilleti: hiszek benne, hogy ha rendet teszünk és mi esztergomiak jobban érezzük magunkat a városunkban, akkor az ide látogatók is több pozitív élménnyel gazdagodva viszik majd jó hírét Esztergomnak. Ne a Bazilika legyen az egyetlen vonzerő, mikor páratlan szépségű városrészeink, táji környezetünk is remek turisztikai adottságokkal bírnak. Örüljünk minden befektetésnek, ami növeli a város turisztikai kapacitását, de aktívan az önkormányzatnak nem szabad ezekben részt venni, nem szabad versenytársként megjelenni azon vállalkozók mellett, akik családjuk vagyonát, megélhetését kockáztatva fejlesztenek, működtetnek éttermeket, panziókat, szállodákat. Az önkormányzat mozgástere a turizmusban a TDM szervezeten, annak fejlesztésén keresztül valósulhat meg leghatékonyabban, aminél egy asztalhoz ülhet azonos jogkörrel minden érintett vállalkozás és intézmény.
Hiszem, hogy a családok és gyermekeink jelentik a város jövőjét. Az elmúlt öt évben azonban Esztergom semmit nem tett a fiatalokért és a családokért. Hiába hozott létre a kormányzat olyan programokat, mint a CSOK, hiába ad ma hitelgaranciát a gyermekvállalás előtt álló fiatal házasoknak - Esztergomban ezeket a programokat nagyon nehéz kihasználni.
Nincs megfizethető építési telek, nincs hatályos építési szabályzat, nincsenek összehangolt közműfejlesztések, amelyek új területeket nyitnának meg az építkezési igények előtt. Van helyette telekspekuláció, egyes politikusok luxusprofitját biztosítani igyekvő építési szabályzat-tervezet, ami viszont hónapok óta rendre elvérzik a szakmai egyeztetéseken.
Pedig Esztergom ma egy fogyatkozó város, ahová a helyben felnőtt fiatalok igen nagy része, ha akarna sem tudna hazaköltözni.
Ezen mindenképpen változtatni kell:
- A következő években olyan döntéseket kell hozni, melyek mérsékelt árú építési telkeket hoznak létre önkormányzati tulajdonú területeken
- A családalapítás előtt álló fiataloknak a meglévő önkormányzati ingatlanállomány felújításával, lakhatóvá tételével fecskeházakat kell létrehozni, amiben megkezdhetik önálló felnőtt életüket.
A városnak támogatnia kell a fiatalokat, ha itt akarja tartani őket:
- Rendezni kell a Szent Miklós Alap törvényen kívüli állapotát. A 2005 óta született esztergomi gyermekek életkezdési támogatásának forrásait biztosítani kell.
- Azt is el kell érni, hogy ez az önkormányzati támogatás a városon belül hasznosuljon és önerőként szolgálhasson a fiatalok lakáscélú hitelfelvételéhez, telekvásárlásához, vagy felhasználható lehessen önkormányzati bérlakások díjának csökkentésére.
Ki lehet forgatni azt, ha valaki Esztergomot egy fához, vezetőit pedig egy gondatlan kertészhez hasonlítja, de ettől még tény és való: nem a város gazdagodik abból a pénzből, amit mi esztergomiak, magánszemélyek és vállalkozók évente beteszünk a közösbe.
Nézzünk a számok mélyére! Jó ideje elemzem a közérdekű adatokat Esztergom nyilvánosan elérhető vagy a hivataltól kikért anyagaiból. A megyében nekem volt az első sikeres közérdekű adatok kiadásáért indított perem is Esztergom Önkormányzatával szemben közel 10 évvel ezelőtt.
A következő táblázatban Esztergom saját adóbevételei láthatóak 2013 óta. Ezek azok a pénzek, amiket a város saját jogán szed a polgáraitól és belátása szerint használhat fel - ezen felül még közel ugyanekkora állami normatív támogatással is gazdálkodik, amelyből a kötelezően ellátandó feladatokat kell fedeznie.
|------|----------------|----------------|------------------------------|---------------------------------|--------------------|------------------|-----------------------|
| | Építményadó | Telekadó | Vállalkozók kommunális adója | Magánszemélyek kommunális adója | Idegenforgalmi adó | Iparűzési adó | Helyi adók |
| 2013 | 500 867 000 Ft | - 8 952 000 Ft | - 1 249 000 Ft | | 24 910 000 Ft | 2 631 360 000 Ft | 3 146 936 000 Ft |
| 2014 | 553 459 000 Ft | 1 566 000 Ft | 0 Ft | | 17 939 000 Ft | 3 495 712 000 Ft | 4 068 676 000 Ft |
| 2015 | 573 867 000 Ft | 1 834 000 Ft | 0 Ft | | 22 366 000 Ft | 3 980 081 000 Ft | 4 578 148 000 Ft |
| 2016 | 578 634 000 Ft | 1 544 000 Ft | 538 000 Ft | | 21 953 000 Ft | 4 157 638 000 Ft | 4 760 307 000 Ft |
| 2017 | 621 526 000 Ft | 2 517 000 Ft | 0 Ft | 889 000 Ft | 28 121 000 Ft | 4 511 917 000 Ft | 5 164 970 000 Ft |
| 2018 | 603 368 681 Ft | 9 933 304 Ft | 0 Ft | 84 850 Ft | 35 856 676 Ft | 4 271 940 374 Ft | 4 921 183 885 Ft |
| | | | | | | Összesen: | 26 640 220 885 Ft |
1 milliárd forinttal többet költhetett a 2018-as évben az esztergomi önkormányzat, mint amiből 2014-ben tudott gazdálkodni a város. Mégis azt hallja az esztergomi, hogy semmire nincs pénz. Van, aki ezt komolyan elhiszi?
26 milliárd forintot költött el ez az önkormányzat az elmúlt hat évben úgy, hogy az érezhető változást nem hozott, az esztergomi polgárok életminőségén nem javított. Nincs használható, gyors tömegközlekedés, katasztrofális a parkolási helyzet. Balkáni állapotok uralkodnak Esztergomban, Kertvárosban és Pilisszentléleken is. Nem újult meg a Fürdő szálló, a Sándor palota, a volt Korona szálló a Lőrinc utcán, a Bajcsy-Zsilinszky utca önkormányzati romjai, egy-két utca újraaszfaltozáson és méregdrága térkövezésen kívül egyik városrész sem kapott érdemben figyelmet. 2019-re eljutottunk odáig, hogy az egyik körzet képviselője azzal kampányol, hogy saját zsebből fizet ki és oszt szét 1200 tő egynyári növényt az egyik lakótelepen. Tisztelet jár neki ezért. Meg azért is, hogy már nem jelenti fel senki az esztergomiakat, ha a közterületre virágokat ültetnek. Voltunk ennyire mélyen, mindannyian emlékszünk rá.
Mire lenne elég az a 26 milliárd forint esztergomi léptékben?
- kétszer meg lehetett volna belőle építeni a teljes nagy-dunai tervezett gátat az Erzsébet parktól Tátig, vagy
- az összes önkormányzati tulajdonú műemlék épületet háromszor fel lehetett volna belőle újítani, vagy
- négyszer fel lehetett volna belőle építeni a Mária-Valéria Hotelt, esetleg a Kanonoksor épületét, vagy
- 520 évre elegendő lenne az esztergomi sportegyesületek támogatására - ha a jelenlegi éves erre szánt keretet vesszük alapul.
Rengeteg pénz ez. Ha elosztjuk, akár minden esztergomi családnak juthatott volna belőle egy 2,5 milliós egyszeri támogatás. Ehelyett néhány nem is esztergomi családnak jutott belőle százmilliónyi, esetenként akár milliárdnyi "támogatás".
Hát erről kell döntenünk majd ősszel, hogy ez így folytatódjon-e.
Én egy gyógyírt ismerek mindezek ellen: a fegyelmezett gazdálkodást és a teljes pénzügyi transzparenciát. Az utolsó forintig minden közpénz felhasználását átláthatóvá kell tennie Esztergomnak. Ez az én egyik ígéretem a város felé, amit be fogok tartani.
<br />
<br />
Egy dolog már biztos: ősztől egy új nemzedék veszi át Esztergom jövőjének alakítását. A rendszerváltás után felnőtté érettek generációja, akiknek már semmilyen módon nincs pártállami múltjuk.
Bízom benne, hogy a generációváltás egyben új hangnemet, új gondolatokat, új korszakot fog jelenteni Esztergom életében, akármi is lesz az októberi megmérettetés vége. Úgy gondolom, a mai harmincas-negyvenes korosztálynak óriási a személyes felelőssége Esztergom sorsának alakításában. Bárhogy alakul is ez a választás, a mi generációnk fogja meghatározni a következő 1-2 évtizedben a város fejlődésének irányvonalait. Hiszek benne, hogy meghaladhatjuk az előző generáció vezetőinek hibáit és képesek vagyunk kilépni azokból a gondolati sémákból, amelyek az elmúlt évtizedekben a várost tévutakra vezették és folyamatos újratervezésre, egyhelyben járásra kárhoztatták.
Alapvetés kell legyen, hogy a politika egyetlen család vasárnapi ebédjét sem mérgezheti meg. A kisvárosi hétköznapok nem az ideológiákról szólnak, közös gondjainkat, teendőinket közösen kell megoldanunk. Nekünk itt helyben mindenben magasabbra kell tennünk a lécet, legyen szó politikai morálról, kultúráról vagy a környezetünk védelméről. Nem balra, nem jobbra: előre kell mozdulnunk.
Esztergom olyan, mint egy gazdag televényen meggyökerezett virágos fa, amelynek gyökereit éhes férgek rágják, hajtásait mohó tetvek szívják. Mi, akik gyönyörködnénk benne, megpihennénk hűs árnyékában, sokan nem értjük miért oly csenevész, miért nem növekszik, miért nem ontanak virágai lágy illatokat.
Péntek óta tudjuk: két generációváltó jelentkező van a "kertészi" feladatra.
Az egyik mögött az a gondolat hallik: ennek a fának még több vízre, még több kívülről behozott tápanyagra van szüksége. Az sem baj, ha az csak a férgeket és tetveket táplálja még nagyobbra, még kövérebbre, talán a fának is jut belőle.
Én azt gondolom, az egyensúlyt kell helyreállítani, és akkor ez a fa - behozva az évtizedes lemaradást -, megnő saját erejéből. A férgeket ki kell ásni, a tetveket meg kell tizedelni, és engedni kell ezt a jobb sorsra érdemes várost paraziták nélkül növekedni, virágozni, gyümölcsöt hozni.
Tavaly decemberben egy kiáltványt fogalmaztam meg a közigazgatási bíróságokról szóló törvény államfői aláírása ellen. Áder János golyóstolla azonban gyorsabb volt, mint a miénk: mire feladtuk a levelet amit az esztergomi közélet sok szereplője aláírt, már alá lett írva a törvény. De fél év sem telt el, külső nyomás hatására a kormányzat máris visszavonja a jogszabályt.
A decemberi kiáltvány így szólt:
> "Esztergomi polgárként...
>
> ...azt kérjük Áder János államelnök úrtól, hogy a jelenlegi formájában ne írja alá a közigazgatási bíróságokról szóló törvényt.
>
> A jelenlegi normaszöveg nem ad garanciát arra, hogy az Esztergomban felálló Felsőbíróság egy független, erős, a végrehajtói hatalmat korlátozni képes bírói hatalom központja lesz. Aggódunk, hogy enélkül városunk a független bírói hatalom porba döntésének eszközévé és helyszínévé válhat. Ha ez megtörténik, akkor az állammal, önkormányzatokkal folyó vitás ügyeikben igazságot és törvényességet keresők Esztergomot a gazsággal, törvénytelenséggel és a joguralom végső kiüresítésével fogják azonosítani.
>
> Lokálpatrióta esztergomiként nem engedhetjük, hogy városunk ebbe a szerepbe belesodródjon.
>
> A cél nem az, hogy a Felsőbíróság ne jöjjön létre Esztergomban. A cél, hogy a létrejövő Felsőbíróság erős, független, a végrehajtói hatalmat valóban korlátozni képes intézményként jöjjön létre Esztergomban."
Esztergom Önkormányzata haladéktalanul kérjen biztosítékot a kormányzattól, hogy az elindult folyamatok, a déli kanonoksor felújítása nem áll meg a politikai viták miatt! Az épületet fel kell újítani, a felújított épületnek pedig ha lehetséges közjogi funkciót kell adni: vissza kell hozni az Alkotmánybíróságot Esztergomba! Hiszen Esztergom, Szent István városa visszavárja...
Szeretnék most egy kicsit a fontos dolgokról beszélni.
Egy sikeres, növekvő városról, ami Hazaváró Programjával magyar fiatalok tömegeit vonzotta vissza külföldről és az ország más részeiről. A kormányzati életkezdési, családvállalási támogatásokra okosan építve új közösségek, összességében egész városrészek épültek fel ott, ahol az önkormányzat saját tulajdonában lévő parcelláiból luxushaszon nélkül értékesített építési telkeket. A telkekkel való spekuláció helyett a városnak a hasznot hosszú távon a sok értékes ember letelepedése teremti meg.
Egy virágzó iskolavárosról, ami arra kényszerült, hogy új városrészeiben új óvodákat nyisson, sőt, egy régen bezárt iskolát is újra kellett nyitnia és aktívan küzd egy 300 éves hagyomány folytatásának lehetőségéért.
Egy hatékony városról, ahol megszűntek a közlekedési torlódások reggel és délután, mert egy átgondolt, az igényekhez igazodó és olcsón üzemeltethető tömegközlekedési rendszer lett kialakítva. Ráadásul a városszerkezet tervezésekor is szakítottak az "északon legyenek lakóterületek, délen meg az ipar" szemlélettel.
Egy modern városról, ami képes olyan vállalkozásokat és munkahelyeket bevonzani, amik hazahozzák és itthon tartják a magasan teljesítő középiskoláinkból kibocsájtott fiataljainkat.
Egy sportjáról híres városról, ami büszke sikeres élsportolóira, és kiemelten támogatja a tömegsport egyesületeket.
Egy gondoskodó városról, ami nem hagy egyetlen itt élőt sem elsüllyedni egy rossz döntés, vagy élethelyzet miatt.
Egy tiszta, rendezett,jól gazdálkodó városról, ahol nincs egyetlen négyzetméter gazos, elvadult önkormányzati terület sem. A turistautakat karbantartják, a dombok korábban elvadult lejtőin haszonállatok legelnek, jól termő gyümölcsfák nőnek.
Egy kultúrfővárosról, melynek programjai, rendezvényei, színháza, múzeumai vonzzák az igényes kultúrára éhes emberfőket. Megújult könyvtára egyben kulturális központ is, ahol számos civil szervezet kap infrastruktúrát a működéshez.
Egy egészséges városról, ahol a betegségek megelőzése, az egészséges lakókörnyezet fenntartása kap prioritást minden döntésben.
Ez a város lehetne Esztergom is, mondjuk 2029-ben, tíz év múlva. Arról kellene nagyon sokat beszélnünk, hogy hajlandóak vagyunk-e egy ilyen várost együtt kitalálni, és együtt megteremteni magunknak.
Nagyon szeretem Weöres Sándor "A teljesség felé" című kötetét, tőle vettem kölcsön ennek a bejegyzésnek is a címét, de annak, aki nem ismerné idekölcsönzöm az egész gondolatot:
"Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a föld, fölötted az ég, benned a létra."
Nem hiszem, hogy az erőszak és mások fenyegetése része lehet a politikának. Ezért is volt döbbenetes ma reggel, amikor a Belvárosi Óvoda előtt rám támadt a Fidesz 2014-es dorogi polgármesterjelöltje, az önkormányzati tulajdonú Zöld Út Kft. és Eszköz Kft. ügyvezetője.
Szerencsére az 5 éves lányom már biztonságosan bent volt az óvodában. Éppen az autóval igyekeztem elindulni, amikor megállt az út közepén egy szürke autó. Kiszállt belőle Nagy Attila és azonnal elkezdett felém kiabálni. Tegnap írt ugyanis arról az általam alapított Szeretgom portál, hogy Esztergom Önkormányzata 6 havi jutalmat igyekszik számára megszavazni a Fidesz frakció egy sürgősségi előterjesztés alapján a mai napon.
Úgy állt meg a Fidesz jelenlegi dorogi önkormányzati képviselője az úton, hogy fizikailag ne tudjak kiállni sem a parkolóból. Lehajtottam az ablakot, hogy értsem mit mond és a telefonom felé nyúltam. Mire felnéztem már ott állt az autó mellett és nyomdafestéket nem tűrő szavak kíséretében kiabált. Ha jól értettem az nem tetszett a közpénzekből gazdálkodó, az Esztergom újságot is kiadó in-house cég ügyvezetőjének, hogy egy cikket írt róla tegnap a Szeretgom.
Gondolom látta, hogy éppen indítanám a videófelvételt a mobiltelefonon, ezért benyúlt az autó ablakán és megpróbálta kiütni a kezemből a készüléket, majd megfordult és visszafutott az autójához. Utánaszóltam, hogy ismételje meg amit mondott úgy is, hogy forog a kamera, de beült az autójába és elhajtott a Sándor palota irányába, majd lekanyarodott a Belvárosi Plébániatemplom felé. Nem követtem.
Ha valaki azt hiszi, hogy ezzel a módszerrel meg lehet félemlíteni az egyszerűen nem ismer engem.
Innen indul a kampány, ennyire alulról kezdenek a kormánypárt helyi prominensei, hogy egy óvoda előtt támadnak a nagycsaládos ellenzéki polgármester-jelöltre. 10 napja született meg a negyedik gyermekem, a feleségem még a gyermekágyi időszakot tölti a babával, én hozom-viszem hetek óta minden nap az óvodába és iskolába a gyermekeimet. El kell tűrnünk, hogy ilyen veszélyes ámokfutók, önnön hatalmuktól megrészegedve ezt műveljék velünk?
Az lenne talán most a minimum, ha Esztergom Önkormányzata jutalomosztás helyett haladéktalanul visszahívná Nagy Attilát az ügyvezetői posztjairól mind az Eszköz Kft. mind a Zöld-Út Kft. vonatkozásában. Ennek hiányában csak abban bízhatunk, hogy legalább Esztergom közvéleménye egyértelműen elutasítja Nagy Attila viselkedését.
Kaptam egy olyan visszajelzést egy régi jóbaráttól a pénteki bejelentés után, hogy hibát követtem el, amiért az ellenzéki pártokkal közös történetbe keveredtem: jobb lenne, ha a helyi ügyekben a helyiek, azaz civil szervezetek, civilek döntenének, a pártok pedig maradnának a háttérben, részvételük legfeljebb arra korlátozódna, hogy a civilek által jelölteket támogassák, ha úgy látják, hogy a programja, a személye elfogadható, támogatható számukra.
Ezzel mindösszesen két probléma van.
Az egyik, hogy egy ilyen rendszer nagyszerűen meghekkelhető, mivel nincs olyan, hogy „a civil vélemény". Legfeljebb civilek sokszínű, sokhangú véleményei vannak.
Gondoljunk csak 2014 őszére. Egyetlen baloldali párt sem indult saját néven, ellenben indultak civil szervezetek, amik mögött mindenki tudta, hogy pártok állnak. Szépen egymás ellen felállva, előre tudható volt, hogy odadobják a várost a kormánypárti jelölteknek, mert nem bírtak konszenzust teremteni.
Mi viszont pont erre vállalkoztunk tavaly: megteremteni a konszenzust azokkal, akik konszenzusra képesek. Mind a 10 körzetben, mind a polgármesterjelölt személyében. Az elmúlt egy év előkészítő munkája főleg arról szólt, hogy a 2014-es helyzetből fakadó sérelmeket ki hogyan és mennyi idő alatt tudja félretenni annak érdekében, hogy Esztergom jövőjére tudjunk koncentrálni. Nem is biztos, hogy mindenkinek sikerült. A következő hetek eldöntik lesz-e még olyan szereplője az esztergomi közéletnek, aki elárulja a konszenzust, és elindul az összes ellenzéki párt helyi vagy országos vezetése által jóváhagyott közös, konszenzusos jelöltek ellenében.
A pártokról sok rossz elmondható, de egy dologban verhetetlenek: ha ki van jelölve az irány, mindenki arra fordul és együtt húzzák a szekeret. Két civil viszont néha arról is vitát indít, hogy indítsanak-e vitát a vitáról. Amire természetesen szintén szükség van -- de nem egy választási kampány idején. Kellenek a pártok, jelen esetben nagyon kell az, hogy minden ellenzéki párt egy irányba állítsa először magát, majd az aktivistáit, harmadszor pedig a szavazóit és az így előállt szekérhúzó erővel végre egyszer és mindenkorra segítsenek irányba állítani Esztergomot is. Túl régóta állunk egy helyben ebben a város méretű kátyúban.
Ennyi a feladat, dolgozzunk ezen együtt, mindenkivel, akinek ugyanez a célja.
2014 nyarán egy számokkal kellőképpen alátámasztott cikkben leírtam, hogy a 2014 tavaszi választási eredmények alapján mire lehet számítani az októberi voksoláson. Most igyekszem ismét valami hasonlóval megpróbálkozni, és kicsit spekulálni azon, mit is hozhat az ősz.
Jelen cikk apropóját két dolog adja.
Egyrészt csütörtökön bejelentést tettek az Esztergomban tagokkal, szervezettel, vagy mindkettővel rendelkező pártok és több civil egyesület arról, hogy megjött az eszük, és közös támogatásukat bíró jelöltek várhatóak ősszel. Az egyik ilyen szervezet a Márki-Zay Péter nevéhez köthető Mindenki Magyarországa Mozgalom (azért így írom ki, mert valaki már kérdezte, hogy mi ez, és amikor így mondtam neki, akkor már tudta), melynek a helyi koordinátoraként jóideje személyem jár el.
Másrészt Bejó Gábor az IGOM facebook oldalára kitett egy igen/nem szavazást arra vonatkozóan, hogy az "ellenzéki összefogás" sikerrel hódíthatja-e el a Fidesztől Esztergomot. Számok és legalább egy felszínes elemzés nélkül a szavazás sajnos nem több egy lájkvadász facebook posztnál - aki viszont mégis szeretne úgy rányomni valamelyik opcióra, hogy legalább a számokkal tisztában van, annak javaslom, hogy mindenképp olvasson most tovább.
2014
2014-ben a következőket állítottam az akkori tavaszi számok alapján:
- Ha csak két fajsúlyos jelölt lenne a polgármesteri székért, a Fidesz veszítene
- Annak a valószinűsége, hogy ez a helyzet előálljon közel 0
- Ezt inkább idézem: "Bármilyen ellenzéki összefogás csak a Jobbikos szavazókkal együtt hozhat eredményt és csak úgy, ha semmilyen módon nem köthető a baloldali pártokhoz. Magyarul, ha valóban képes lenne független, lokálpatrióta mozgalomként megjelenni és mindezt hitelesen felvállalni."
2014 tavaszán így néztek ki a pártokra leadott szavazatok a városban:
- Fidesz: 7503
- Jobbik + MSZP-EGYÜTT-DK-PM-MLP + LMP: 7742
Az ellenzék szavazóinak száma magasabb volt, mint a Fideszé, mégis a megosztottságot és az egyéni politikai ambíciókat a Fidesz tudta kihasználni és ősszel elvitt mindent a választáson, ami csak elvihető volt.
2014 októbere:
- Fidesz: 5076
- Vállalkozók pártja: 876
- Független jelöltek: 2054
- Jobbik+LMP+EVT+HEE: 3589
A polgármesterválasztás számai:
- Fidesz: 5501
- Jobbik: 621
- EVT (MSZP): 126
- Független jelöltek: 5488
Az első amit a számok láttán felismerhetünk az az, hogy a jelenlegi fideszes képviselőtestület tagjai túlzottan nem mozgatták meg a Fidesz szavazóit: a potenciális 7500 fidesz szavazóból csak 5076 húzta be a párt jelöltjeire az x-et. Ez mondjuk még így is sokkal jobb arány, mint 2010-ben, amikor 4838 személy szavazott a 10 körzetben a Fidesz jelöltjeire abból a 8643-ból, aki tavasszal a Fideszre szavazott a pártlistán. 2014-ben Esztergomot egyszerűen nem érdekelte az önkormányzati választás. Sokan, akiket 2010-ben a polgármesteri szék megszerzéséért létrehozott, pártok fölötti összefogás elvitt szavazni egyszerűen otthon maradtak látva a megosztottságot. Nagyon rossz üzenete volt annak, hogy a független polgármesterjelölttel szemben a korábban őt támogató pártok, sőt egykori kampánystáb-vezetője is elindult.
2018
2018 tavaszán így néztek ki a pártokra leadott szavazatok számai a városban:
- Fidesz: 7881
- Jobbik + MSZP-P + DK + LMP + Momentum: 8953
Gondolom ezen a ponton most sokan megdöbbennek, de ettől még ezek a számok jönnek ki bárkinek, aki összeadja a tavaszi listás szavazatok számait. Több, mint egy ezressel többen szavaztak Esztergomban az ellenzék pártjaira, mint a Fideszre.
Mi várható 2019 őszére?
A pártok és a helyi politikát alakítani akaró szervezetek 2019 tavaszára elvégezték a "házi feladatukat". Úgy megyünk bele az idei önkormányzati választási kampányba, hogy mindenkinek lényegében egy döntést kell majd meghoznia:
- folytatódjon Esztergom egy párthoz köthető 20 éves lejtmenete,
- vagy próbáljunk valami új úton elindulni
Milyen úton? Azon városok útján, melyeknek bár nem kormánypárti a vezetése, a forrásaikkal, adóbevételeikkel mégis jobban, ügyesebben, a polgáraik nagyobb örömére tudnak gazdálkodni, mert az 50 forintba kerülő radírt nem 250 forintért vásárolják meg 150 forint EU (brüsszeli) támogatással egy felcsúti papír- és írószerbolttól.
Tézis: lokálpatrióta fordulatra van szüksége Esztergomnak 2019 őszén.
Ideje belátnunk, hogy párt által kijelölt, delegált, kiképzett, feldícsért csapatok a perifériára juttatták a várost az elmúlt két évtizedben a nem-esztergomi érdekek - sokszor öntudatlan - kiszolgálása miatt. Azt már szerencsére beláttuk, hogy a magányos harcosok, a csapatban dolgozni nem tudó, vagy nem akaró egók, a felesleges konfrontációkat felvállalók is igazolják a régi mondást a jóindulatról és a pokolba vezető útról. Új paradigma kell. Felkészült, csapatként gondolkodó és csapatként működő alternatíva kell.
Miért kell lokálpatrióta fordulat?
Hatodik éve nem működő mélygarázs . A Fürdő szálló tetejéből kinőtt fa. A pusztuló Sándor palota . A hivatal mögött méltatlan helyen szomorkodó Bottyán szobor . A málló vakolatok. A poshadt csatornaszag minden nyáron a Kis-Duna parton. A sehová sem vezető kerékpárút. A reggeli/délutáni dugók . A nem működő tömegközlekedés . A botrányosan rossz parkolási rendszer . A város vagyonánaktotál elkótyavetyélése . A szétlopott de még mindig jogalapot teremtőSzent Miklós Alap. A még mindig nem létező építési szabályzat. Naphosszat tudnánk sorolni azokat a problémákat, amiknek megoldását csak olyan polgármestertől és vele együttműködő képviselő-testülettől várhatja el Esztergom, amelyik garantáltan nem újabb ciklusnyi torzsalkodással fogja tölteni az idejét, mint a mostani, vagy az ezt megelőző városatya-anya garnitúra.
Mi a cél?
A fő cél, hogy Esztergom mind a tíz kijelölt körzetében októberben egy-egy lokálpatrióta színekben induló esztergomi nyerje meg a választást, és ezzel bejusson a képviselőtestületbe. A pártok többsége pedig álljon ki és saját törzsszavazóit buzdítsa a lokálpatrióta jelöltek támogatására, de jelölteket ne indítson, listás helyre ne pályázzon. Amelyik párt mégis indít jelöltet, elindul listás helyért, arról pedig harsogja azt a kampányban mindenki, hogy valójában a Fidesznek dolgozik, a Fidesz esélyeit növeli.
A második cél ezen kívül a polgármesteri címért is lokálpatrióta jelöltet indítani és megválasztását bebiztosítani.
Hogyan érhetjük el a célt?
Egy az egy elleni küzdelemmel minden körzetben. 2010 és 2014, sőt 2018 tavasza is megmutatta, hogy nincs más út.
Biztosak lehetünk benne, hogy minden körzetben lesz egy a Fidesz által kiállított jelölt, akitől valószinűleg ugyanaz várható el, mint az eddigi fideszes testületektől: szolgalelkű kiszolgálása a Párt felsőbb akaratának, sokszor akkor is, ha épp Esztergom érdekével ellentétes, amit fentről kérnek tőle. Sok esztergomi polgártársunk gondolkodik úgy, hogy a Fidesz szolgalelkű kiszolgálása éppen elég a város boldogulásához. De hiszek benne, hogy többen vagyunk Esztergomban olyanok, akiknek mindez - a tények ismeretében - édeskevés.
Egy az egy ellen
Azt kell elérnünk, hogy a Fidesz jelöltjeivel szemben csak egyetlen, lokálpatrióta jelölt induljon el a választáson. Méghozzá körzetenként a legfeddhetetlenebb, legjobb képességű, legbecsületesebb jelölt, akit csak találni tudunk.
Esztergomban az elmúlt két évtizedben sosem sikerült valódi alternatívát felmutatni az önkormányzati választáson. A legközelebb egy komoly civil eredményhez 2010-ben voltunk - több független jelölt is második helyen végzett, megelőzve minden ellenzéki pártjelöltet. Taktikusabb ellenzéki stratégia esetén nem egy esetben komoly esélyük lett volna civileknek arra, hogy egyedül, egy az egy ellen felállva mandátumot szerezzenek. Sajnos 2014-ben - bár civilként én magam is próbáltam a helyi politikát ebbe az irányba befolyásolni - a helyzet nem javult.
Hogyan érjük el az egy az egy elleni indulást?
Ez a cikk egy felhívás.
Meg akarok találni mindenkit, aki gondolkodik azon, hogy ősszel elindul Esztergomban a választáson, akár egy körzetért, akár a polgármesteri címért - akár függetlenként, akár valamelyik párt színeiben. Ha Ön, aki ezt most olvassa magára ismert az előző mondatban, kérem most jelezze ezt a szándékát. Küldjön e-mailt, hívjon fel! Nagyon fontos, hogy megismerjünk mindenkit, aki felvállalná a város rendbetételének feladatát, és együtt, közösen kiválasszuk azt az egy személyt körzetenként, illetve polgármesterjelöltként, aki a feladatra a legalkalmasabb lehet.
Ez egy előválasztás lesz?
Igen, amennyiben egy körzetért többen is jelentkeznek, akkor előválasztást tartunk. Olyan előválasztást, ami másodlagos preferenciákat is mérni fog.
A következő 4 hétben meg akarom találni a jelölteket az őszi választásra, és március közepén be akarom mutatni őket a Szeretgomon keresztül a város közvéleményének. Ezután, ha szükséges online előválasztást fogunk tartani. A következő hónapokban pedig intenzív kampányt fogunk folytatni mind a képviselőjelöltek, mind a polgármesteri címért induló lokálpatrióta jelölt mellett.
Mi lesz azokkal, akik később találják ki, hogy indulnának és esetleg el is indulnak?
Van számukra egy komoly ígéretem. Mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy minden egyes választó tisztában legyen vele, hogy az ő céljuk nem lehet más, mint a megosztás (divide et impera) és ezzel a Fidesz nyerési esélyeinek növelése.
Ki a fene vagy te, hogy előválasztást hirdetsz és önjelöltködsz?
Cserép János vagyok, a Szeretgom.hu alapítója, 13 éve a városi közéletbe újra és újra belekotnyeleskedő alak, egy egyébként 300 éve esztergomi család sarja.
Ezen felül pedig a Mindenki Magyarországa Mozgalom elnöksége, Márki-Zay Péter vezetésével néhány nappal ezelőtt kiválasztott a mozgalom Komárom-Esztergom megyei koordinációs feladatainak végigvitelére. Ennek keretében nem csak Esztergomban, de a megye más településein is az a feladatom, hogy segítsem az egy-az-egy elleni koordinált indulást az ellenzéki pártok, civilek, egyéb szervezetek megkeresésével.
Hol, mikor és meddig jelentkezzek, ha részt vállalnék ebben a történetben?
Jelöltségben gondolkodók motivációs levelét és önéletrajzát az esztergom2019@cserepjanos.hu e-mail címre várom. Határidő: 2019. március 1.
Ezen kívül pedig az esztergomi Kossuth-körbe is várjuk minden a közélet iránt érdeklődő aktív helyi polgár jelentkezését. Idekattintvabe lehet regisztrálni egy webes rendszerbe, amin keresztül a kampány alatti teendőket fogjuk koordinálni a jelentkező aktivistákkal, önkéntesekkel karöltve.
Arra kellett rájönnöm, hogy mennyire kevesen értik azt, hogy odafönt nem egyszerűen hazaviszik a közpénzeket és elássák a szántóföldön, mint tette azt a drogból szerzett dollármilliárdjaival Pablo Escobar Kolumbiában, hanem egészen konkrétan megveszik belőle a fél vidéki Magyarországot.
És kell is a pénz, mert akkora hűbéres hadsereget tartanak zsoldban országosan ahhoz, hogy a 2,5-3 millió szavazót stabilan szállítani tudja bármikor, hogy azt szerintem Budapesten (ahol ugye az ellenzéki pártok néha még működgetnek valamennyire kicsit) el sem tudják képzelni. Amikor 1-1 fideszes választókerületi elnök megvendégel a saját településeiről egy sikeres év lezárásaként több száz embert - azok csak a vezetők azokból a vállalkozásokból, cégekből, beszállítókból amiknek mindegyike abból él, hogy bizony nekik osztanak le mindent, ami csak lefolyik az elnyert EU pénzekből, költségvetési forrásokból, projektekből. És ezen cégeknél nagyon sok rendes szakember, jómunkásember él a rendszerből, és általában tudják is, hogy a rendszerből élnek jól.
Ez egy sima régimódi, középkori hűbéres rendszer, ami mindaddig jól működik, ameddig felülről ömlik bele a pénz az EU-ból. Aki ennek a része, az jól él, növekszik, fejlődik, elégedett.
A szomorú az egészben, hogy mindez nem 2010 után épült ki, hanem 2002 és főleg 2006 után. A jelenlegi hálózat tizedének a kiépítése miatt adósodtak el úgy a vidéki önkormányzatok akkoriban, hogy majdnem belepusztult például Esztergom is a dologba. És az eredmény? Egy olyan struktúra, amit a 19. században meg kellett volna már haladnunk..
Nem fogom linkelni az előterjesztést a város honlapjáról, de azért szeretném jelezni, hogy nagyon ráférne az illetékesekre most már egy GDPR tanfolyam.
Este találkoztam egy ismerőssel, akinek a nevét (és személyi számát, és minden egyéb adatát, plusz ugyanez a fél családjára) megtaláltam ma Esztergom városának honlapján, a csütörtöki testületi ülés előterjesztései közt és nagyon csodálkozott, hogy honnan tudok én arról, hogy kinek, hol, mit, mennyiért, hogyan ad épp el. Minden személyes adat premier plánban ott van a nyílt interneten a hivatal honlapján, semmi kitakarás, semmi kihúzás. Mindez azért, mert Meggyes idején nem volt szinte olyan esztergomi ingatlan, amire nem jegyeztek be elővételi jogot, és mindenkinek, aki elad valamit kérelmet kell beadnia a képviselőtestület felé, hogy az mondjon le a tranzakció kedvéért az elővételi jogáról. Megjegyzem: lehetne erről úgy is dönteni, hogy a képviselők nem tudják ki ad el, kinek ad el: az elővételi jogról illene úgy dönteni, hogy csak azt tudják, hogy hol és mennyiért cserél tulajdonost az ingatlan.
Namost pár évvel ezelőtt engem konkrétan rabosítottak és megvádoltak személyes adattal visszaélés bűncselekményével (el nem ítéltek végül), mert az internetre kitettem egy cikk mellé olyan PDF fájlokat, amiken maradtak személyes adatok. Bőven a GDPR előtt volt ez, de hónapokig rángatott az ügyészség miatta. MIt tennének, ha valaki most feljelentené az adatkezelés miatt az önkormányzatot?
Tessenek már odafigyelni erre ott a sárga házban.